Wystawy

Bronisław Kierzkowski

Kierzkowski Bronisław

Współpraca: Cezary Ślaziński

Zapraszamy Państwa na wystawę poświęconą twórczości Bronisława Kierzkowskiego. Artysta ten doceniony przez krytykę zagraniczną, doczekał się szeregu pokazów w Nowym Yorku - światowej stolicy awangardy. Wybrany przez kuratorów Museum of Modern Art w Nowym Yorku, reprezentował ścisłą czołówkę polskiego malarstwa. Zorganizowana przez nich wystawa „15 Polish Painters”, w Museum of Modern Art w 1961, to najważniejszy pokaz sztuki polskiej na zachodzie. Do udziału w niej został zaproszony obok Stefana Gierowskiego, Rajmunda Ziemskiego, Teresy Pągowskiej, Jana Lebensteina, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego...

Prace Kierzkowskiego cieszyły się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów. Stały sie ozdobą wielu światowych kolekcji. Brał udział w najciekawszych wystawach sztuki polskiej organizowanych w latach 60 i 70-tych.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci o Kierzkowskim jakby nie pamiętano. Chcielibyśmy to zmienić. Tym bardziej, że jego twórczość nadal zaskakuje świeżością i śmiałymi rozwiązaniami. To co Państwo zobaczą to wynik wytężonej pracy, żmudnych poszukiwań i zmagań artysty z samym sobą.

Ekserymenty z formą, fascynacja kołem, przestrzenią i jej nieskończonością, biologiczne skojarzenia, to wszystko można odnaleźć w pracach Kierzkowskiego. Jak przebiegał rozwój myślenia artysty można prześledzić obserwując Jego obrazy. Od prawie monochromatycznych kompozycji z gipsu, aż po tryskające witalnością i kolorem obrazy z lat 70-tych.
Artysta ten tak pochłonięty sztuką nie zabiegał o poklask krytyków i publiczności. Trwał w swych poszukiwaniach, konsekwentnie budując własny „styl”. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu obrazy nigdy dotąd nie wystawiane. Część z nich przez wiele lat cieszyła tylko najbliższych. Mamy nadzieję, ze oglądając naszą wystawę odczują Państwo całą radość i energię, którą Bronisław Kierzkowski zawarł w swych obrazach.

WIĘCEJ

KONTAKT